نظرسنجی

آیا از میزان عملکرد سازمان بسیج اصناف کشور در سال 1396 راضی هستید؟
CAPTCHA عکس
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.

تطهیر تئوریسین‌های شوک ارزی

ضرورت افزایش نرخ دلار برای بهبود تراز تجاری کشور!، ضرورت افزایش قیمت دلار برای حمایت از بخش تولید!، ضرورت افزایش قیمت دلار برای مقابله با رانت واردات!، ضرورت افزایش قیمت ارز برای ایجاد اشتغال! و....

به گزارش پایگاه خبری بسیج اصناف، بازاریان و تجار کشور؛ ضرورت افزایش نرخ دلار برای بهبود تراز تجاری کشور!، ضرورت افزایش قیمت دلار برای حمایت از بخش تولید!، ضرورت افزایش قیمت دلار برای مقابله با رانت واردات!، ضرورت افزایش قیمت ارز برای ایجاد اشتغال! و....

عناوین بالا و صدها گذاره مشابه دیگر، چکیده ای است از اظهار نظر چهره‌هایی که طی سه سال گذشته برای تئوریزه کردن ضرورت کاهش ارزش پول ملی هرچه توان داشته اند به میدان آورده و همزمان رسانه‌های حامی این جریان فکری تمامی منتقدین را با چوب تحقیر و توهین نوازش می‌کردند.

این روایت تلخ را از منظر سرمقاله‌های روزنامه عصر اقتصاد بارها توضیح و تشریح کرده ام و تاکید کرده ام آنچه از این جریان فکری نصیب اقتصاد ملی شده و خواهد شد، تنها و تنها فربه شدن خام فروشان و ثروت اندوزان بوده است. سهم بخش مولد اقتصاد نیز چیزی جز روز به روز تحلیل رفتن و به عقب رانده شدن نبوده و نیست.

اما تاسف بارترین نکته اینجاست که این تئوریسین ها در برخورد با عواقب اظهارات خود، با بی اخلاقی تمام به توجیه گری پرداخته و آسمان و ریسمان را به هم می بافند تا این باور را ایجاد کنند که افزایش امروز نرخ ارز ناشی از عملکرد غلط دولت است و به روایتی ما هیچ نقشی در ایجاد شوک ارزی امروز نداریم! مشابه همان رفتاری که بعد از بروز نتایج غلط و قابل پیش بینی هدفمندی یارانه ها،  تئوریسین برنامه تحول اقتصادی در پیش گرفته بود.

البته در بحرانی که امروز در بازار ارز کشور شاهد آن هستیم هر دلیلی که داشته باشد نمی توان تاثیر فضای روانی ناشی از تلاش‌های سودجویان خرده پا و عوامل برون مرزی را در تشدید آن منکر شد. اما وقتی کسی و یا کسانی در هیبت نظریه پرداز و تئوریسن، ادعای شناخت دغدغه های جامعه و ارائه راه کار برای حل و فصل آنرا دارند، نمی توانند به عناصر ناشناخته و غیر قابل پیش بینی به عنوان دلایل بروز ناهنجاری ها اشاره کنند. علی الخصوص زمانی که دوستان و نظریه پردازان سوداگران و رانت خواران، در مراجع تحلیل و تصمیم دولت حضور پر رنگی هم دارند.

کسانی که با عناوین کارشناس، مشاور عالی، مدرس دانشگاه و... در رسانه ها و تریبون های حامیان تضعیف پول ملی به هر وسیله ممکن تلاش کرده اند این تصور را خلق کنند که افزایش نرخ ارز یک امر بدیهی، ضروری و لازم است؛ امروز به جای سکوت و یا توجیه باید پاسخگو باشند که موج تورمی که در آستانه سال 97 به شریان‌های اقتصادی کشور هجوم خواهد آورد منافع کدام گروه‌ها را تامین خواهد کرد؟ و آیا سهم اقتصاد ملی از این اتفاق شوم چیزی جز بحران بیشتر تولید خواهد بود؟

وقتی دولتمردان با تکیه برتجارب فاجعه باردهه هفتاد ودهه هشتاد (که مبتنی بر توصیه همین تئوریسین‌های توجیه گر امروز اتفاق افتاد) متوجه این موضوع هستند که افزایش نرخ ارز به انفجار هزینه‌های دولتی منجر می‌شود، بنابراین چندان مایل به این اتفاق نیستند ولی کسانی که به دنبال سودهای کلان ناشی از تضعیف پولی ملی بوده و هستند دولت را متهم به رفتارهای پوپولیستی کرده و آسمان ریسمان می‌بافند که نباید مانع رشد نرخ ارز شد!

اما، وقتی در نتیجه همین آسمان ریسمان بافتن‌ها کوچکترین تکانه بازار تبدیل به شوک ارزی می‌شود با وقاحت تمام عنوان می‌کنند این نتیجه عملکرد خود دولت است!!!
در واقع آنچه که در این روزها و بعد از بروز عواقب نامیمون نظراتشان منتشر میکنند، برای این است که بازهم نظریه پردازان خود را تطهیر و فرصت دوباره حضورشان در مراجع تصمیم سازی و تصمیم‌گیری آتی فراهم اورند.

علی پاکزاد/ نویسنده سرمقاله عصر اقتصاد

انتهای پیام//

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.